کتابخانه شورای اسلامی

شنبه, 16 اردیبهشت 1391 ساعت 21:16

جشنواره هنری ایران در کانادا برگزار می شود

جشنواره هنری ایران در کانادا برگزار می شود

جشنواره شش هفته با هنر ایران پاییز امسال در کانادا در قالب برنامه گالری کویین برگزار می شود.

 

این جشنواره که به دبیری ‘پویان طباطبایی’ برگزار می شود، به منظور معرفی هنر مدرن ایران، هنرمندان ایرانی و به ویژه هنرمندان مقیم کانادا به جامعه جهانی است. جشنواره که آثار بیش از 150 هنرمند را از طریق فراخوان عمومی انتخاب در بخش های مختلفی چون هنرهای مدرن تجسمی، فیلم، موسیقی، تئاتر و ادبیات عرضه می کند. از دیگر برنامه های این جشنواره برگزاری مراسمی به منظور بزرگداشت ‘قباد شیوا’ طراح پیشکسوت است.موضوع این جشنواره در سال 2012 ،’هنر لحظه ای- لحظه هنری’ بوده که برای ادای احترام به فرایند پیچیده خلاقیت انتخاب شده است.در این دوره از جشنواره ،چهار نمایشگاه برگزار می شود.

آینده در پس زمینه’ عنوان نمایشگاهی است که از 31 شهریور تا 12 مهر برگزار می شود در این بخش آثار گروهی از پیشکسوتانی هنرهای تجسمی از جمله ‘محسن وزیری’ مقدم از پیشگامان هنر مدرن،’قباد شیوا’ از جمله گرافیست های برجسته بین المللی و’حمید جبلی’ از پیشگامان عکاسی تئاتر به نمایش درمی آید.

نمایشگاه دوم ‘شکفتن در مه’ نام دارد که همزمان با نمایشگاه اول آغاز می شود. در این نمایشگاه پنج بنیانگذار جشنواره ‘شش هفته با هنر ایران’ تازه ترین آثار خود را تحت عنوان گروه ‘از آن فنجان’ به نمایش می گذارند.

سومین نمایشگاه ‘قطار مرموز’ نام دارد که 14 تا 26 مهر 91 برگزار می شود و در این بخش آثار 8 بانوی ایرانی جوان نسل پس از انقلاب به نمایش درمی آید.

‘پرواز رنگ ها’ نام آخرین نمایشگاه این جشنواره است که در سطح بین المللی برگزار می شود و شرکت در این بخش برای عموم هنرمندان در اقصی نقاط جهان آزاد بوده و آثار به انتخاب هیات داوران به نمایش در می آید.این نمایشگاه از 28 مهر تا 10 آبان برپا خواهد شد.

براساس این گزارش،موفقیت جشنواره ‘شش هفته با هنر ایران’ در دوره اول تا آنجا پیش رفت که برخی از انجمن های هنری و جشنواره های مختلف از جمله دانشگاه تورنتو و جشنواره فیلم دیازپورا، داوطلبانه همکاری خود را در گردهمایی بزرگ هنرمندان ایرانی در کانادا اعلام کردند. همچنین جشن تصویر سال، در بخش فیلم مستند، کوتاه نیز تعدادی از آثار منتخب پنج سال گذشته خود را در این رویداد هنری شرکت می دهد.

همچنین برپایی کارگاه های آموزشی دو روزه در بخش های مختلف جشنواره شش هفته با هنر ایران گنجانده شده است.

به نقل از ایرنا

This entry was posted on Saturday, May 5th, 2012 at 10:38 pm and is filed under Exposure. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed or trackback from your own site. Both comments and pings are currently closed.