پندار : ماراتن هنرمندان ایرانی در کانادا

Six weeks of iranian art

Six Weeks Of Iranian Artنویسنده : مانا کیانی   /   تاریخ انتشار: شنبه، ۰۷ مرداد ۱۳۹۱

دوره دوم فستیوال هنرهای تجسمی ایران به منظور معرفی هنر مدرن ایران، هنرمندان ایرانی و به ویژه هنرمندان مقیم کانادا به جامعه جهانی در سپتامبر امسال برگزار می‌شود.

نخستین فستیوال هنرهای تجسمی ایران، ژوئن ۲۰۰۷ در شهر تورنتو آغاز به کار کرد. این فستیوال در یکی از گالری‎های کانادا به مدت شش هفته، در چهار بخش مختلف برگزار شد.

به گفته پویان طباطبایی، دبیر فستیوال، این برنامه با هدف نگرشی بر حرکت مدرنیسم در ایران در شاخه هنرهای تجسمی و ارائه و معرفی هنر و هنرمند ایرانی بود.

در نخستین فستیوال علاوه بر نمایش آثار هنری شامل عکس، پوستر، نقاشی و آثار تصویری، برنامه‌هایی از جمله پخش فیلم مستند از زندگی هنرمندان شرکت کننده، موسیقی زنده اجرا شد.

بعد از استقبال مطبوعات و هنرمندان دنیا از این فستیوال که دوره اول آن برگزار شد، قرار شد دومین دوره آن با آمادگی و برنامه ریزی بهتری در سپتامبر ۲۰۰۸ برپا شود.

در اولین دوره فستیوال ۶ هفته با هنر ایران، از محسن وزیری‌مقدم تقدیر شد. این نقاش و مجسمه‌ساز پیشکسوت ایرانی و مرد سال اروپا در سال ۲۰۰۵، با شماری از کار‌های شنی و مجسمه‌هایش در این نمایشگاه حضور پیدا کرد که آثارش با استقبال خوب منتقدان کانادایی همراه بود تا جایی که یکی از این منتقدان آثار او را با آثار پابلو پیکاسو مقایسه کرد.

در دوره دوم فستیوال که قرار بود در سال ۲۰۰۸ برگزار شود، برنامه‌ریزی شد تا هنرمندانی چون قباد شیوا و بابک اطمینانی در کنار وزیری مقدم حضور داشته باشند. اما برگزاری دوره دوم به تاخیر افتاد و قرار است در سپتامبر ۲۰۱۲ برگزار شود.

در پاییز امسال گالری کوئین کانادا میزبان دومین فستیوال «شش هفته با هنر ایران» است.

این فستیوال به منظور معرفی هنر مدرن ایران، هنرمندان ایرانی و به ویژه هنرمندان مقیم کانادا به جامعه جهانی است. فستیوالی که آثار بیش از ۱۵۰ هنرمند را از طریق فراخوان عمومی انتخاب در بخش‌های مختلفی چون هنرهای مدرن تجسمی، فیلم، موسیقی، تئا‌تر و ادبیات عرضه می‌کند.

در کنار این برنامه‌ها، در این دوره قرار است مراسمی به منظور بزرگداشت قباد شیوا و با حضور این هنرمند برگزار شود.

موفقیت فستیوال «شش هفته با هنر ایران» در دوره اول تا آنجا پیش رفت که برخی از انجمن‌های هنری و فستیوال‌های مختلف از جمله دانشگاه تورنتو و فستیوال فیلم «دیازپورا»، در دومین دوره آن داوطلبانه همکاری خود را در گردهمایی بزرگ هنرمندان ایرانی در کانادا اعلام کردند.

پویان طباطبایی به همراه گروهی از هنرمندانی مانند محمود معراجی، علی کامران، شهرزاد رهبر، کیهان مرتضوی و چند تن دیگر، کار انتخاب آثار را در این فستیوال عهده‌دار خواهند بود.

طباطبایی درباره چگونگی گردآوری این داوران به خبرنگار ما می‌گوید «در شهر تورنتو تعداد قابل توجهی از هنرمندان صاحب نام ایرانی در یک دهه گذشته گرد هم آمدند که در میان این جمع گروه کوچکی در زمینه هنرهای معاصر فعالیت جهانی داشته و در جامعه کانادایی نیز شناخته شده‌اند. حضور هنرمندانی چون محمود معراجی، علی کامران، لوون هفتوان، سعید آرمند و … حاصل دوستی و حضور در این گروه است.»

فستیوال «شش هفته با هنر ایران» شامل بخش‌های متنوعی است، که از آن جمله می‌توان به هنرهای مدرن تجسمی، فیلم، موسیقی، تئا‌تر و…..

This entry was posted on Saturday, July 28th, 2012 at 11:55 am and is filed under Exposure, Farsi. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed or trackback from your own site. Both comments and pings are currently closed.