سلام تورنتو : دومین نمایشگاه “6 هفته با هنر ایران” در گالری کوئین برگزار خواهد شد

نمایشگاه 6 هفته با هنر ایران

دومین نمایشگاه “6 هفته با هنر ایران” در گالری کوئین برگزار خواهد شد.
این نمایشگاه از روز 21 سپتامبر آغاز و تا 2 نوامبر ادامه خواهد داشت.
این دومین نمایشگاه 6 هفته با هنر ایران است، اولین بار این نمایشگاه، در سال 2007 برگزار شد. امسال گالری “کوئین” که یک گالری تازه با تقریباً 3 سال فعالیت در کار هنری است مکانی برای نمایشگاه ها، اجراها و فعالیت های هنرمندان شناخته شده و استعدادهای جدید ایرانی-کانادایی خواهد بود.
این فستیوال تنها به هنرهای تجسمی بسنده نکرده و آثار هنرمندان در زمینه های هنرهای نمایشی، موسیقی، فیلم و حتی شعر را به نمایش خواهد گذاشت.
در واقع هدف از برگزاری این نمایشگاه تلاش برای معرفی هنرمندان ایرانی-کانادایی و آثار هنری ایرانی و همچنین ارتباط هر چه بیشتر این هنر و هنرمندان به جامعه چند ملیتی کانادا است.
این نمایشگاه امسال حول محور موضوع اصلی “هنر لحظه ای-لحظه هنری” اجرا خواهد شد.
برنامه این نمایشگاه شامل 4 قسمت هنرهای تجسمی، کارگاه آموزشی، شب های ادبیات و شعر و نمایش فیلم و قدردانی از هنرمندان خواهد بود.
“نسیم شرق” که یک خبرنامه الکترونیکی است از روز 19 سپتامبر تمام برنامه ها، نقدها و اتفاقات این رویداد را به اطلاع هنر دوستان خواهد رساند.
اهمیت چنین نمایشگاهی از آنجاست که می تواند هنرمندان ایرانی را به جامعه  کانادایی معرفی کند تا این هنرمندان بتوانند صدای خاص خود را به مخاطبان بیشتری برسانند.
بخش های مختلف این جشنواره به شرح زیراند:
نمایشگاه ها: در این برنامه امسال شاهد چهار نمایشگاه هنرهای تجسمی به شرح زیر خواهیم بود:

– آینده در پس زمینه
(21 سپتامبر- ا2 اکتبر):
در این بخش آثار اساتید هنری که الگو و اثرگذار بر کار هنرمندان تازه کار بوده اند به نمایش درخواهد آمد. از جمله آثار حسن وزیری مقدم (نقاش و مجسمه ساز)، قباد شیوا (گرافیست)، حمید جبلی (بازیگر و عکاس)، ادمان آیوازیان (نقاش) از جمله آثار این بخش خواهند بود.

– شکفتن در مه
(21 سپتامبر- ا17 اکتبر):
در این بخش شاهد جدیدترین آثار 5 هنرمند خواهیم بود که خود از بنیان گذاران این نمایشگاه هستند. این آثار در شاخه های نقاشی- مجسمه سازی، عکاسی و طراحی گرافیک خواهد بود.
هنرمندان این بخش محمود معراجی، علی کامران، پویان طباطبایی و مهرداد معراجی تجربه ی خود را از زندگی در دو فضای متفاوت و تلاش برای پیوند این دو فضا را در کارهای خود به نمایش می گذارند.

– قطار شگفت انگیز:
(5 اکتبر- ا17 اکتبر):
در این بخش 8 بانوی هنرمند در زمینه های نقاشی، عکاسی، مجسمه سازی و گرافیک آثار خود را به نمایش خواهند گذاشت. کارهای هنری این هنرمندان پیرامون تجربه های انقلاب، جنگ، تحریم های بین المللی و تحولات سیاسی در ایران است.
“روناک کردستانی”، “لیلا میری”، “مریم عنایتی” و “عادله فرزین” هنرمندان این بخش خواهند بود.

– پرواز رنگ ها
(19 اکتبر- ا31 اکتبر):
این بخش که یک نمایشگاه گروهی است در واقع بخش مسابقه را نیز تشکیل می دهد.
آثار هنری این بخش توسط داورانی متشکل از “محمود معراجی”، “حمید جبلی”، “علی کامران”، “پویان طباطبایی”، “جولی اوکس”، “مارسل جرو” و “قباد شیوا” داوری و گردآوری شده اند.

– تجلیل از قباد شیوا: 28 سپتامبر
در نمایشگاه قبلی نیز از محسن وزیری مقدم که پیشگام هنر مدرن ایران است تجلیل شد. در نمایشگاه دوم روز تجلیل به “قباد شیوا” تعلق گرفته است که یک گرافیست برجسته ایرانی است.
در واقع در روز تجلیل از هنرمندی که عمری را به رشد هنر و تربیت نسل جدید هنر پرداخته است قدردانی می شود.

– فیلم های کوتاه، انیمیشن و مستند (11،18،25 اکتبر):
هنر سینما و فیلم ایران در عرصه بین المللی جایگاه ویژه ای دارد. علاوه بر هنرمندان بسیار مطرح مثل عباس کیارستمی، جعفر پناهی و اصغر فرهادی هنرمندان فیلمساز دیگری نیز هستند که کارهای بر جسته در سطح بین المللی دارند.
رویداد امسال با اتصال و ارتباط با جشنواره “تصویر سال” که مدت 9 سال است به همت “سیف الله صمدیان” در ایران انجام می شود کارهای فیلمسازان ایرانی را به نمایش خواهد گذاشت.
این آثار منتخب و برگزیده بهترین های جشنواره “تصویر سال” در پنج سال گذشته است که بسیاری از آنان موفق به دریافت جایزه های جهانی شده اند. لازم به ذکر است که “تصویر سال” تا کنون در کشورهای فرانسه و برزیل حضور فعال داشته است و
“6 هفته با هنر ایران” اولین حضور “تصویر سال” در تورنتو است.
– موسیقی و ادبیات
در نمایشگاه 6 هفته با هنر ایران موسیقی و ادبیات نیز فراموش نشده است.
گالری کوئین شاهد اجراهای موسیقی هنرمندانی مانند “آراز سالک” در تار نوازی و “مهسا مداحیان” در موسیقی کلاسیک خواهد بود.
در بخش ادبیات نیز این گالری در 2 شب با نام های “طراحی با کلمات” و “شاعران روی صحنه” فرصتی مناسب را برای نویسندگان و شاعران فارسی زبان فراهم کرده است.
– کارگاه های هنری
در 6 هفته این نمایشگاه هنر دوستان و هنرمندان فرصت شرکت در کارگاه های عملی عکاسی، گرافیک، نقاشی، ادبیات و تئاتر را خواهند داشت.
در ضمن گالری کوئین در یک اقدام جالب که قبلاً نیز انجام داده است از غروب تا طلوع خورشید در طول شش هفته برجسته ترین آثار را بر روی صفحه ای که از خیابان کوئین قابل مشاهده خواهد بود به نمایش درخواهد آورد.

This entry was posted on Friday, August 10th, 2012 at 9:45 pm and is filed under Exposure, Farsi. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed or trackback from your own site. Both comments and pings are currently closed.